Cooking Classes

For the beginner to the home Chef. I teach knife skills, how to properly prep food items, tricks that Restaurants use.

Tell me what you want to learn and I will customize a lesson plan for you and your guests.

Depending on what is taught, classes are between 2 to 3 hours.

Pricing:
Individual person...…………………….$150.
1 to 3 people...………………………….$150. plus food cost    
4 to 10 people...………….........……….$39. per person plus food cost
11 people up........................................$25. per person plus food cost

Classes are intended for instruction and is not intended for everyone to eat. What is cooked is sampled.

However, there is special pricing for cooking classes where everyone does eat. Ask me about this choice.

Troop.png